Shuttersy – co warto o nich wiedzieć?

Shuttersy to nic innego aniżeli okiennice drewniane wewnętrzne, które bez problemu mogą zastąpić tradycyjny wystrój okna, jednocześnie dodając wnętrzu elegancji oraz wyjątkowego charakteru. Gdzie sprawdzą się shuttersy drewniane i co warto wiedzieć na ich temat? Dlaczego cieszą się tak dużym zainteresowaniem i czy warto rozważyć je jako dekorację salonu lub sypialni?

Shuttersy, czyli okiennice wewnętrzne. Czym dokładnie są?

Shuttersy to rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność w polskich wnętrzach – ich wielką zwolenniczką jest m.in. Dorota Szelągowska, która niewątpliwie miała duży wpływ na wzrost zainteresowania tego typu stylową osłoną okien. Drewniane okiennice wewnętrzne typu shutters to rozwiązanie, które daje wiele możliwości aranżacyjnych, wpasowując się zarówno w styl wnętrz eleganckich, jak i tych o zupełnie przeciwnym charakterze. Co więcej: shuttersy sprawdzą się nie tylko w domach, ale także w mieszkaniach. Stanowią znakomitą ozdobę okna, dodatkowo regulując ilość wpadającego do wnętrza pomieszczenia słońca. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby z powodzeniem zastąpiły one rolety, zasłony lub też żaluzje – kolejną zaletą shuttersów jest tłumienie hałasu z zewnątrz, co niewątpliwie jest ogromnym atutem, który szczególnie docenią osoby mieszkające w nieco głośniejszych miejscach.

Shuttersy drewniane – czym różnią się od żaluzji?

Nie bez powodu drewno to materiał bardzo często wykorzystywany w aranżacji wnętrz. Dzięki swojej naturalności oraz elegancji jest w stanie nadać pomieszczeniom, w których się znajduje, jednocześnie szykownego, jak i nowoczesnego wyglądu. Coraz więcej osób decyduje się na żaluzje drewniane, które ze względu na swoje wykonanie, są w stanie dodać wnętrzu ciepła oraz przytulnego charakteru. Często jednak myli się je z shuttersami – te stanowią bowiem zupełnie innym typ oprawy okiennej. Bez wątpienia wspólnym mianownikiem zarówno żaluzji drewnianych, jak i shuttersów, jest ich doskonały wygląd. Okiennice wewnętrzne są jednak w stanie dodać pomieszczeniom charakteru, tak aby dzięki nim mogły prezentować się stylowo i elegancko. Szczególnie warta uwagi jest natomiast uniwersalność tego rozwiązania – shuttersy sprawdzą się także w nowoczesnych wnętrzach.

shuttersy drewniane okiennice wewnętrzne warszawa

Shuttersy, tak samo jak drewniane żaluzje, są w stanie zapewnić tak cenioną przez wielu prywatność. Te pierwsze różnią się jednak grubością lameli, które zimą i latem działają niczym izolator termiczny, nie dopuszczając do nagrzewania się pomieszczenia lub też wręcz przeciwnie – chroniąc przed utratą ciepła. Większa szerokość lameli umożliwia także kontrolowanie nasłonecznienia danego pokoju – szersze lamele wiążą się z większą przestrzenią między nimi, co z jednej strony pozwala na szczelniejsze ich zamknięcie i tym samym ograniczenie dostępu światła słonecznego, a z drugiej – umożliwia wpuszczenie większej jego ilości, kiedy shuttersy są otwarte.

Warto również wiedzieć, że shuttersy produkowane są na indywidualne zamówienie, wobec czego bez problemu można dopasować je do niemalże każdego okna – nawet tego szczególnie wysokiego lub szerokiego.

Jakie są rodzaje okiennic typu shutters?

Shuttersy są dostępne w wielu różnych wariantach, z czego najpopularniejszym jest ich klasyczny rodzaj, który pozwala w łatwy sposób kontrolować nasłonecznienie wnętrza. Tego typu okiennice wewnętrzne mogą być dzielone, z zawiasami przesuwanymi w jedną stronę lub też zdejmowane – umożliwiając w ten sposób łatwe czyszczenie szyb w danym pomieszczeniu. Co ciekawe, w zależności od modelu, shuttersy wyposażone są w tradycyjny drążek służący do sterowania kątem nachylenia lub też ukrytą listwę regulacyjną. Często wykonane są one nie tylko z drewna, ale również surowców sztucznych, które szczególnie polecane są do pomieszczeń narażonych na wilgoć, czyli do łazienki lub kuchni. Shuttersy w sypialni czy w salonie mogą być z kolei wykonane z drewna – z pewnością dodadzą tym pomieszczeniom uroku.

Shuttersy Warszawa Okiennice drewniane wewnętrzne

shuttersy okiennice wewnętrzne warszawa

Ze względu na to, że shuttersy dostępne są w wielu różnych kształtach i wymiarach – z powodzeniem mogą zostać dopasowane do wszelkiego rodzaju okien (także tych niestandardowych np. okrągłych lub półokrągłych).

Zalety shuttersów

Przed zdecydowaniem się na shuttersy, warto dowiedzieć się, jakie zalety niesie za sobą posiadanie ich w swoim domu. Co więc sprawia, że są rozwiązaniem, które cieszy się coraz to bardziej rosnącą popularnością? Otóż przede wszystkim:

  • stanowią doskonałą ochronę przed słońcem, ciepłem i zimnem,
  • dodają uroku i stylu każdej przestrzeni, w której tylko się znajdą,
  • oferują znacznie więcej prywatności niż zasłony lub rolety,
  • pozwalają na łatwe sterowanie poziomem nasłonecznienia,
  • ze względu na brak sznurków są bezpieczniejsze niż żaluzje lub rolety,
  • łatwo utrzymać je w czystości,
  • z powodzeniem można je personalizować.

Jak się więc okazuje, shuttersy to rozwiązanie mające wiele zalet, które uczynią przebywanie w domu znacznie przyjemniejszym i o wiele bardziej relaksującym.

Co warto wiedzieć o shuttersach?

Oferta okiennic wewnętrznych typu shutters jest na tyle szeroka, że każdy bez problemu znajdzie coś, co będzie odpowiadało jego oczekiwaniom. Poszczególne modele różnią się między sobą materiałem, z którego zostały wykonane, montażem, a także sposobem otwierania. Co więcej, występują również w wielu różnych kolorach i rozmiarach. Najczęściej wykonane są z drewna cedrowego, tekowego, lipowego lub też mieszanek pyłu drzewnego z tworzywem sztucznym. Te ostatnie, choć o wiele łatwiej utrzymać w czystości, to niestety nie są w stanie konkurować z urokiem prawdziwego drewna. Ostateczny wybór zależy jednak od wymagań oraz upodobań domowników – część osób na pierwszym miejscu będzie stawiała łatwość czyszczenia i funkcjonalność.

shuttersy warszawa okiennice drewniane wewnętrzne

Niezależnie jednak od modelu, wszystkie shuttersy składają się z ramy oraz lameli. Czym są lamele? Niczym innym aniżeli cienkimi, poziomymi płytkami, których zadaniem jest regulowanie nasłonecznienia. Warto wiedzieć, że shuttersy wewnętrzne przeznaczone do okien zawsze wyposażone są w ruchome lamele, dzięki czemu bez problemu można ustawić je pod odpowiednim kątem. Z kolei okiennice z nieruchomymi płytkami wykorzystuje się do produkcji mebli. W sprzedaży są też shuttersy zewnętrze, które prezentują się znakomicie, pełniąc funkcję dodatkowej ozdoby domu.

Jak działają shuttersy?

Poszczególne rodzaje shuttersów różnią się między sobą także sposobem otwierania. Wybierać można spośród modeli otwieranych, składanych, przesuwanych lub przesuwno-składanych. Shuttersy w salonie mogą więc różnić się od tych na balkon lub taras. Nie każdy również zdaje sobie sprawę z tego, iż istnieją także różne opcje montażu okiennic wewnętrznych – można je bowiem zamontować na ramie okna lub też przymocować do ściany bądź wewnątrz otworu okiennego. W niektórych przypadkach poleca się montaż z ramą.

Shuttersy, jako uniwersalna dekoracja okien, sprawdzą się niemalże wszędzie, pasując jednocześnie do sypialni, salonu czy kuchni. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainwestować w nie również na taras. Choć okiennice wewnętrzne typu shutters nie są najtańszym rozwiązaniem, to jednak z pewnością zasługują na uwagę.

Shuttersy – Drewniane okiennice wewnętrzne Warszawa